Brunejská kuchyně byla silně ovlivněna kuchyní malajskou, singapurskou, indonéskou a částečně i indickou, čínskou, thajskou a japonskou.

Základními potravinami jsou ryby a rýže. Vzhledem k převážnému islámskému vyznání se zde smí konzumovat jídlo s označením “HALAL”, které je zpracováváno dle islámského práva. Konzumaci vepřového masa se zde vyhýbají, ale ve venkovských oblastech je lovena zvěř, jako jsou volně žijící ptáci nebo jeleni.

Pokrmy

Jídla jsou často kořeněná a běžně konzumována buď s rýží nebo nudlemi. Oblíbenými pokrmy jsou nasi lemak, puteri nanas a hovězí rendang.

Nasi lemak – rýže vařená v kokosovém mléku a pandanovém listu. Protože je tento pokrm v Jihovýchodní Asii hojně rozšířen, může mít několik variant, ale nejrozšířenější je ta malajská. Rýže je servírovaná se sambal, ančovičkami, arašídy a vařeným vejcem. 

K typickým pokrmům patří:

Ambuyat – lepkavá kulička ze škrobu, napíchnuta na špejli a namočena v kyselé omáčce. 

Nasi katok (doslovně znamená “klepaná rýže”) – skládá se z rýže, smaženého kuřete a sambal omáčky, která se připravuje z mletých chilli papriček a různých druhotných složek jako je česnek, zázvor, šalotka, pórek, palmový cukr, limetková šťáva, ocet a dokonce strouhaný sýr. Pokrm je tradičně zabalený do hnědého papíru.

Daging masak lada hitam – vařené hovězí maso v pikantní omáčce s bramborem a fazolemi.

Udang sambal serai bersantan – krevety s kokosovým mlékem.

Serondeng pandag – smažené kuře s česnekem zabaleným v pandanových listech.

Ais kacang –  sladký dezert, led podávaný s ochuceným sirupem, želé, červenými fazolemi, kukuřicí a arašídy.

V Bruneji jsou hojně rozšířeny také čínské a indické restaurace. Obecně Brunejci milují stravování venku.

Nápoje

Mezi běžné nápoje patří kokosové mléko, ovocná šťáva, čaj a káva.

Teh Tarik – sladký mléčný čaj, který se nalije z jednoho šálku do druhého, aby se vytvořila vrstva bublin, která vytvoří aromatickou vůni čaje.

Alkohol – Brunej je “tzv. “suchá země”. Alkohol se neprodává nikde v zemi a spotřeba alkoholu na veřejnosti je zákonem zakázána. Nemuslimští návštěvníci si mohou přivést až 2l alkoholu (víno nebo lihoviny), plus až dvanáct 330 ml plechovek piva, ležáku nebo jablečného moštu každých 48 hodin. Podle zákonů Bruneje musí být tento alkohol „skladován a spotřebován v místě pobytu dovozce“ a „nesmí být prodáván ani věnován jiné osobě“. Alkohol se smí v zemi konzumovat od 17 let, ale nejbližší místo nákupu je Malajsie, kde je hranice 21 let.

Gadong Night Market

Noční trh s místníma lahůdkama, zeleninou a ovocem za skvělé ceny. Nečekejte, že uvidíte stánečky pod širým nebem. Trh se nachází v budově.

The Coffee Bean and Tea Leaf

Mayapuri Building, Lot 36 and 37, Jalan Sultan

Bandar Seri Begawan BS8611, Brunei