Doprava v Thajsku je různorodá a chaotická. Při cestování na dlouhé vzdálenosti dominuje autobusová doprava. Pro krátké výlety jsou běžné motocykly. Dálniční síť je zavedena po celém Thajsku.

Vnitrostátní letecká doprava, zaznamenala od roku 2010 nárůst popularity, a to z velké části díky rozšiřujícím se službám nízkonákladových dopravců, jako jsou společnosti Thai Air Asia, Nok Air a Thai Lion Air.

Oblasti s vodními cestami využívají k přepravě lodní služby. A v neposlední řadě se využívají k transportu i prostředky jako je tuk-tuk, vanpool, songthaew a bohužel i sloni.

Letiště

Hlavní mezinárodní letiště jsou v Bangkoku a na Phuketu. Další mezinárodní letiště se také nacházejí v Hat Yai, Krabi, Ko Samui a Chiang Mai (letiště jsou omezeny na lety z jiných zemí jihovýchodní Asie). Národní dopravce je Thai Airways, který byl založen v roce 1959.

Suvarnabhumi Airport (BKK) – významný mezinárodní uzel v Bangkoku

Don Mueang International Airport (DMK) – staré letiště využívané low-cost dopravci v Bangkoku

Pokud jste přiletěli na mezinárodní letiště a cestujete ještě do jiné destinace s low-cost společností, máte k dispozici BEZPLATNOU autobusovou dopravu (SHUTTLE BUS), která spojuje obě letiště v Bangkoku. Autobus odjíždí z (BKK) z 2. patra, brána č. 3 a jezdí hodinově v obou směrech od 05.00 do 00:00 hod. Před vstupem musíte personálu ukázat, že máte letenku do jiné destinace. Z letiště (DMK) odjíždí autobus z 1.patra a má na sobě nápis “Suvarnabhumi Airport”. I zde musíte před vstupem ukázat letenku. Vzdálenost mezi letištěm Suvarnabhumi (BKK) a letištěm Don Muang (DMK) je 47,5 km a jízda trvá 50 – 120 min. v závislosti na denní době a provozu.

Jestli se chystáte v Thajsku procestovat více lokalit, promyslete, zda se vám nevyplatí vnitrostátní let. My jsme takhle přelétali z Chiang Mai do Bangkoku. Letenka vyšla mnohem levněji než cesta autobusem a i doba letu byla mnohem kratší.


Lodní doprava

Snad nejvíce identifikovatelnou thajskou lodí je dřevěná loď s dlouhým ocasem a vrtulí na konci. Využívají se jako taxi nebo si ji můžete pronajmout. Mnohem rozšířenější a využívanější jsou už v dnešní době tzv. speed-boaty, které dopravují pasažéry na thajské, ale i jiné ostrovy.

Lodí z / do Thajska nebo na ostrovy (spojení)

 • Z Phuketu (Thajsko) do Padangu (Indonésie)
 • Ostrovy na cestě – Ko Phi Phi, Ko Lanta, Ko Ngai, Ko Mook, Ko Bulon
 • Koh Lipe je na hranici mezi Thajskem a Malajsií a má thajskou imigrační kancelář
 • Langkawi – Malajská imigrační kancelář (ze Satunu v jižní Thajsku)
 • Penang – Malajská imigrační kancelář
 • V provincii Narathiwat se přepravují trajekty mezi Tak Bai a Pengkalan Kubur poblíž Kota Bharu v malajském státě Kelantan

Vlaková doprava

Thajská státní dráha (SRT) provozuje všechny národní železniční tratě. Železniční stanice v Bangkoku (Hua Lamphong Station) je hlavní terminál všech tras. Phahonyothin a ICD Lat Krabang jsou hlavní nákladní terminály.

U lidí je ale SRT velice záporně hodnocena, vlaky se zpožďují, jsou staré a špatně udržované. Opakující se vládní pokusy o restrukturalizaci a nebo o privatizaci v průběhu celého 20. století byly vždy odmítnuty odborem a nedosáhly žádného pokroku.

Cenové tarify závisí na typu (rychlost) vlaku a třídě. Existují tři hlavní třídy:

1.třída (chan neung) – k dispozici jsou 2-lůžkové spací kabiny s individuálně regulovanou klimatizací. Ceny se pohybují kolem 50 USD za jednodenní výlet (BKK – Chiang Mai nebo Suratthani).

2.třída (chan song) – stojí zhruba stejně jako autobusy 1. třídy (a je asi 2x levnější než 1. třída) se srovnatelnou úrovní pohodlí. Lůžka jsou pohodlná, přičemž užší horní lůžka stojí o něco méně než širší spodní lůžka.

3.třída (chan saam) – je nejlevnějším způsobem, jak cestovat v Thajsku. Vlaky mají dřevěné nebo čalouněné sedačky a nejsou vhodné na dlouhé vzdálenosti.

Z / Do Thajska vlakem

K sousedním zemím jsou 2 aktivní železniční spojení – první do Malajsie a druhá do Laosu přes řeku Mekong na thajsko-laosském přátelském mostě. Trať do Kambodži je v současné době přestavěna a nepoužívá se. Trať do Myanmaru je zaniklá (Death Railway). Luxusní možností je přijmout Eastern & Oriental Express, zrekonstruovaný super-luxusní vlak, který jezdí po stejné trase jednou týdně. Nicméně, cena z Bangkoku do Kuala Lumpur je kolem 2 200 USD, takže nespadá do nízkonákladového cestování.


Silniční doprava

Podle statistik z roku 2015 zaujímá Thajsko druhé místo v žebříčku s největším počtem úmrtí při dopravních nehodách. Mezi nejnebezpečnější období patří Nový rok a Songthan (Thajský Nový rok). Thajsko nemá žádné zákony vyžadující bezpečnostní prvky pro děti ani zadní sedadla ve vozidlech. Maximální rychlost na venkově je 90 km / h, ve městě 80 km / h a pro dálnice platí 120 km / h. Ve městě je limit značně vyšší než doporučuje WHO (50 km / h). Na silnicích se jezdí vlevo. Palivo na velkých čerpacích stanicích je kolem 25 bahtů / litr.

Vstup do Thajska po silnici

Z Kambodži – k dispozici je celkem 6 mezinárodních hraničních přechodů. Nejrušnější je přechod u Poipetu na dálnici ze Siem Reap. Alternativou je Hatlek / Cham Yeam, přechod je klidný s dobrými komunikačními vazbami.

Z Laosu – nejrušnější hraniční přechod je na mostě přátelství přes Mekong mezi Nong Khai a Lao kapitálem Vientiane. Je také možné překročit Mekong na Chiang Khong / Huay Xai, Nakhon Phanom / Tha Khaek, Mukdahan / Savannakhet.

Z Malajsie – hlavními přechody jsou Padang Besar (Padang Besar) a Sadao (Bukit Kayu Hitam) v provincii Songkhla, Betong (Pengkalan Hulu) v provincii Yala a Sungai Kolok (Rantau Panjang) v provincii Narathiwat.

Veřejná autobusová doprava

Autobusy jsou hlavním způsobem dopravy osob, nákladu a malých balíků a jsou nejoblíbenějším prostředkem cestování na dlouhé vzdálenosti. Autobusy VIP třídy na delší vzdálenosti jsou luxusně vybaveny s širokými sedačkami, klimatizací, WC a občerstvením, zatímco městské autobusy a kategorie nižších tříd jsou často barevné, polepené reklamami a bez klimatizace. Většina autobusů jezdí denně od 05:00 do 23:00 hod.

Baw Kaw Saw (BKS) – vládní autobusová společnost má terminál v každé provincii. Jsou nejlepší volbou z hlediska ceny i pohodlí.

 • Místní – pomalé, stísněné, zastaví u každé vesnice. Není vhodný pro cestování na delší vzdálenosti, ale je většinou jediným levným prostředkem, jak se dostat do odlehlých oblastí.
 • Expres (rot duan) – oranžová barva, různé velikosti, největší má přibližně 65 míst (pět sedadel na řadu), stejně jako otevřený prostor za zadními dveřmi sloužící k naskládání batohů, jízdních kol, pytlů s rýží, živých kuřat atd.
 • Druhá třída (chan song) – modrá a bílá barva s oranžovým pruhem, obvykle 45-48 míst, klimatizované (některé poskytují přikrývky). Většina z nich nemá žádné WC na palubě, ale řidiči zastavují na několika zastávkách.
 • První třída (chan neung) – má velmi málo zastávek. Modrá a bílá barva, klimatizace, deka, větší sedadla, svačina a pitná voda. WC na palubě.
 • “VIP” – jako v 1. třídě, ale s pouhými 32-34 místy, které mají více prostoru pro nohy a dají se sklápět. V ceně je jídlo a čerstvě vypraná pokrývka. Modro-bílá barva (nebo někdy modrá a stříbrná), ale obvykle podepsaná “VIP”.
 • “S-VIP” – Super-VIP je velmi podobný VIP, ale pouze pro 24 sedadel, které jsou širší a ulička je odsazená, každý řádek má pár sedadel vpravo a pouze jedno sedadlo nalevo. Používá se především na noční cesty.

Bangkok Mass Transit (BMTA) – je hlavním provozovatelem veřejných autobusů v Bangkoku. Nabízí trasy po celém městě a jeho příměstských provinciích. Autobusy jsou v různých velikostech, typech a cenových kategoriích.

Odkaz na web. stránky: http://www.bmta.co.th/en/index.php

 • Pravidelné autobusy stojí 7 THB (krémově červené) a 8 THB (bílo-modré).
 • Autobusy na dálnici stojí 8,5 THB.
 • Klimatizované autobusy (krémově modré) stojí 9 – 19 THB (v závislosti na ujeté vzdálenosti).
 • Celodenní autobusy (krémově červené) jsou 8 THB.
 • Autobusy EURO II (žlutooranžové) stojí v rozmezí 12 – 22 THB v závislosti na ujeté vzdálenosti.

Transport Co – je protějšek společnosti BMTA na dálku. Severní a severovýchodní autobusy odjíždějí z autobusového terminálu Chatuchak (Mo Chit 2), zatímco východní a jižní autobusy opouštějí terminály Ekkamai a South Bangkok.

Bangkok BRT je rychlý tranzitní autobusový systém v Bangkoku. Z původně plánovaných pěti tras funguje jen jedna, která vede od obchodní čtvrti Sathon po Ratchaphruek na západní straně města.

Placení jízdného je jednoduché. Ve většině autobusů je kontrolor, kterému jen řeknete, kam jedete a on vám řekne cenu. Nebo je cena pro všechny jednotná, takže když vidíte, že všichni platí např. 10 THB, připravíte si stejnou částku. Může se vám stát, že nastoupíte a žádný kontrolor nepřijde. Tuhle jízdu si užijte, protože ji máte zdarma.

Veřejný autobus mezi letištěm (BKK) a (DMK) – číslo 554 a 555, cena za jednu osobu 35 THB.


Rail rapid transit systems (RTS)

Bangkok má 3 systémy rychlé přepravy:

MRT – The Metropolitan Rapid Transit, je systém rychlého transportu v metropolitní oblasti v Bangkoku. Systém se skládá ze 3 železničních tratí a 2 jednokolejných tratí.

 • První část MRT Blue Line linka Chaloem Ratchamongkhon (mezi Hua Lamphong a Bang Sue)
 • MRT Purple Line – oficiálně Chalong Ratchadham Line, připojil Tao Poon s Khlong Bang Phai v Nonthaburi na severozápadě velkého Bangkoku.

Obě tyto linky MRT jsou provozovány společností Bangkok Expressway a Metro Public Company Limited (BEM). Spolu s BTS Skytrain a letištním železničním spojem je MRT součástí železniční dopravní infrastruktury v Bangkoku.

BTS – Bangkok Skytrain, je nadzemní rychlý tranzitní systém v Bangkoku.

 • Sukhumvit Line – vedoucí na sever a východ, končící na Mo Chit a Kheha
 • Silom Line – vedoucí od Silom a Sathon Roads (centrální obchodní čtvrti), končící na National Stadium a Bang Wa. Přestupní stanice je SIAM.

ARL – Suvarnabhumi Airport Link, je expresní a vlaková linka poskytující železniční spojení z letiště Suvarnabhumi, přes stanici Makkasan, na stanici Phaya Thai v centru Bangkoku.


Jiné formy dopravy

Songthaew vozidlo na bázi kamionu s dvěma lavicemi. Nejběžnější typ je se střechou a otevřenými stranami. Každý má nějakou svoji trasu, po které celý den jezdí stále dokola. Stačí si mávnout u silnice, on Vám zastaví, vy nastoupíte a jedete. Vystoupit můžete kdykoliv – jen musíte zazvonit na zvonek. Vystoupíte a zaplatíte za 1 osobu 10 THB. Pokud si ale mávnete a zeptáte se, kudy jezdí, jaká je cena a zda se platí dopředu nebo začneme vysvětlovat, kam se musíte dostat – změní se tento vůz pro Vás v TAXI a automaticky máte cenu mnohonásobně vyšší (např. 1 jízdu za 200 THB). Spoustu turistů o tom nemá ani tušení.

Tuk-Tuk – zahrnuje malá a lehká vozidla. Převážně mají 3 kola. Buďte opatrní, pokud vám řidič nabídne, že vám ukáže např. hezké klenotnictví (jde 100% o podvod). Pozor si dávejte i na své tašky a telefony. Během jízdy se někdy stává, že vám je někteří motorkáři ukradnou. Dříve se vyplatilo si tenhle dopravní prostředek odchytit a nechat se za pár bathů odvézt. Dnes je to především atrakce a lákadlo pro turisty s cenou mnohonásobně vyšší.

Taxi – taxíky s taxometry jsou v Bangkoku všudypřítomné a začínají být populárnější i v ostatních lokalitách Thajska. Dávejte si pozor na taxíky, které taxometr nemají, okradou vás o hodně peněz.

Grab – aplikace na bázi Uberu, můžete si najít motocykl, taxi, soukromé auto nebo prémiové vozidlo, jako je SUV. Jediné co k tomu potřebujete, je aplikace v telefonu a data. Výhodou této aplikace je fakt, že vidíte cenu předem.

Motorka/skútr –  po celé Asii platí, že je to nejběžnější forma dopravy. Jsou široce rozšířené i jako taxi (cena začíná na 10 THB). Cenu si domluvte vždy předem, jinak by vám mohl řidič naúčtovat i víc. Motorku nebo skútr s přilbou si můžete pronajmout bez problémů. Některé půjčovny nechtějí vidět ani platnou licenci, ale z právního hlediska musíte mít platnou thajskou licenci nebo mezinárodní průkaz řidiče. Často se požaduje záloha, někdy fotokopie pasu, nebo dokonce cestovní pas (odmítněte a navrhněte např. příplatek několika bahtů). Ceny se obvykle pohybují kolem 150 THB/ den (pro plný automat). Pronájmy nezahrnují pojištění a jak nehody, tak i krádeže jsou běžné – pamatujte na to!

Pronájem auta – je nákladově efektivní způsob, jak se dostat na odlehlá místa země a jet si po své vlastní ose. Pronájem auta s pojištěním začíná na 1000 THB/ den a snižují se na přibližně 5 600 THB / týden nebo 18 000 THB / měsíc. Agentury vyžadují platnou licenci na řízení osobního automobilu. Ani zde se ale nemusíte vyhnout podvodu. Někdy dochází k tomu, že majitel má nějakého člověka, který vás sleduje a později vám vozidlo ukradne pomocí sady náhradních klíčů. Určitě o tom vždy informujte turistickou policii (tel.č. 1155).