Hlavní město: Singapur

Nejdelší řeka: Kallang River (10 km)

Nejvyšší bod: Bukit Timah (163,63 m.n.m.)

Sousední stát: Malajsie

Singapur je malý městský stát ležící na ostrově, který je oddělen od malajského poloostrova úzkým Johorským průlivem v Jihovýchodní Asii. Má celkem 62 přilehlých ostrůvků.

Ostrov je mírně zvlněný a uprostřed se nachází kopec Bukit Timah, dosahující výšky 163,63 m n. m. Ostrovy jsou rozšiřovány tím, že je okolní moře postupně zasypáváno pískem. Od roku 1965 do roku 2015 se zvětšila rozloha Singapuru z 580 km² na 710 km² (do roku 2030 je plánováno zvětšení o dalších 55 km²).

S počtem obyvatel nad 5,5 mil. lidí se jedná o velice přeplněný stát. Narozdíl od mnoha jiných hustě obydlených zemí má ale Singapur z více než 50% plochu pokrytou zelení. Nachází se zde více než 50 velkých parků a 4 přírodní rezervace.

Johorský průliv – je na jihu Malajského poloostrova, který odděleluje Singapur od malajského sultanátu Johor. Je 50 km dlouhý a 1 km široký. Na západě končí na rozhraní Singapurského a Malackého průlivu a na východě ústí do Singapurského průlivu s řekou Johor. Přes průliv vedou 2 komunikace.

Okresy

 • Riverside – koloniální střed s muzei, sochami, divadly, restauracemi, bary a kluby.
 • Orchard Road – 2,2 km dlouhá hlavní silnice s nákupními centry.
 • Marina Bay – nejnovější rys Singapuru s ohromnou zahradou a gigantickými Super Trees.
 • Bugis a Kampong Glam – stará malajská čtvrť
 • Chinatown – čínská čtvrť
 • Little India – malá Indie
 • Balestier, Newton, Novena a Toa Payoh – ubytování pro lidi s omezeným budgetem a místa s barmskými chrámy.
 • North – severní část ostrova, také známá jako Woodlands (obytné a průmyslové zázemí). Nachází se zde také singapurská ZOO.
 • West – západní část ostrova
 • Jurong – domov pro Nanyang Technological University, Singapore Bird Park, Singapore Science Centre a Singapore Discovery Centre.
 • North East
 • Tampines – obytná oblast blízko letiště Changi
 • East Coast – opravdový domov Singapurských Malajců
 • Sentosa – samostatný ostrov (kdysi vojenská pevnost), nyní brána do Disneylandu a Universal Studia.
 • North West – vojenský výcvikový prostor

Klima

Vzhledem k tomu, že Singapur se nachází jen 1,5 stupně severně od rovníku, jeho počasí je obvykle slunečné bez výrazných ročních období.

Většina srážek nastává během severovýchodního monzunu (od listopadu do ledna).

Od května do října způsobují lesní požáry na sousední Sumatře hustý opar, který pravidelně dosahuje nezdravé úrovně i v Singapuru, proto se doporučuje v těchto měsících do Singapuru necestovat (zejména lidem s chronickým onemocněním srdce a plic).

Teploty jsou během dne poměrně vysoké a během noci můžete očekávat vítr. Pamatujte, že pobyt venku déle než 1 hodinu může být vyčerpávající, zejména pokud vykonáváte jakoukoli fyzickou aktivitu.

Místní obyvatelé se teplu vyhýbají a naopak se zdržují v klimatizovaných bytech, pracují v klimatizovaných kancelářích, jezdí v klimatizovaném metru do klimatizovaných nákupních center.

Toto podnebí je vhodné pro pěstování některých druhů rostlin – např. durianu. Tato rostlina se nesmí v Singapuru kvůli pověstnému zápachu vnášet do vládních budov a metra.

Ekonomika

Singapur patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa. Je finančním, obchodním a dopravním centrem světového významu. Společně s Hong Kongem, Taiwanem a Jižní Koreou tvoří čtveřici tzv. Asijských Tygrů.

Zdejší přístav je 2. největším přístavem kontejnerové námořní dopravy na světě. Ekonomika země je vysoce závislá na vývozu. Země se vyznačuje nízkou mírou nezaměstnanosti a výjimečnou kvalitou života.

Asijští Tygři – označuje 4 nově industrializované asijské země s rychlým hospodářským růstem. Všechny země prošly rapidní industrializací od začátku 60. let. Podobně označované skupiny nebo ekonomiky jsou například: Baltští Tygři, Keltský Tygr nebo Golfský Tygr.