Hlavní město: Bangkok
Nejvyšší vrchol: Doi Inthanon(2 576 m n. m.)

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a jižní část zasahuje na Malajský poloostrov. Sever státu je hornatý s nejvyšším vrcholem Doi Inthanon. Směrem k jihu vybíhají dvě horská pásma – č.1 (vyšší) podél hranice se státem Myanmar až na Malajský poloostrov a č.2 (nižší) pohoří Phetchabun ve střední části země.

Mezi oběma pásmy se nachází ústřední rovina s dolní částí povodí řeky Čao Phraja, která je hospodářsky nejrozvinutější oblastí země. Zde leží i hlavní město Bangkok. Na východ od pohoří Phetchabun se táhne Khoratská plošina až po laoskou hranici, tvořenou převážně veletokem Mekong, na jihu je od kambodžského území oddělena pohořím Dangrek.

5 geografických a kulturních oblastí

 1. Severní Thajsko
 2. Isaan
 3. Centrální Thajsko
 4. Východní Thajsko
 5. Jižní Thajsko

Administrativní členění

Thajsko je rozděleno na město Bangkok a 76 provincií. V čele každé provincie stojí guvernér, jmenovaný ministerstvem vnitra, kdežto guvernér Bangkoku je volen občany na čtyřleté funkční období.

Provincie se dělí na okresy (amphoe), podokresy (king-amphoe), újezdy (tambon) a vesnice (muban). Ve významnějších sídlech existují paralelně s těmito správními jednotkami municipality (thetsabaan) různých úrovní.

Hlavní město provincie má stejný název jako samotná provincie. Bangkok se dělí na 50 městských obvodů (khet).

Sousední státy

 • Myanmar
 • Laos
 • Kambodža
 • Malajsie

Námořní hranice

 • v Thajském zálivu (jihovýchod) – Vietnam
 • v Andamanském moři (jihozápad) – Indonésie a Indie

Ostrovy

Thajsko má stovky ostrovů jak v Thajském zálivu, tak i v Andamanském moři. Většina ostrovů byla dříve neobydlená, nyní se těší v posledních několika letech rostoucí oblibě a vysokého zájmu turistů.

Nejoblíbenější: Koh Samui, Koh Tao, Koh Pha Ngan, Phuket, Koh Lanta, Koh Lipe, Koh Chang, Koh Phi Phi, Similan Islands, Koh Si Chang….

Podnebí

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí ovlivněné monzuny. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 – 40 °C.

Jihozápadní monzun – deštivá sezóna od června do konce října, ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží.

Severovýchodní monzun – suchá sezóna od listopadu do konce února (i déle), v kontinentální části země jsou teploty nižší a srážky minimální.

V jižním Thajsku (včetně Ko Samui a dalších ostrovů) přináší srážky i zimní monzun, který vrcholí od prosince do února. Počasí na Ko Samui dokáže být velmi deštivé. I během dešťové sezóny je občas podnebí vhodné pro turismus. Po většinu období dešťů ke srážkám dochází jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc. 

Pozorný pozorovatel však zaznamená tři období:

Chladné: Od listopadu do konce února neprší a teploty jsou nízké. V severních horách se teploty mohou pohybovat i okolo 5°C (myslete na to, než se vydáte na pěší turistiku).

Horké: Od března do června sužují zemi teploty okolo 40°C.

Deštivé: Od července do října, tropické monzuny zasáhují většinu země. Nemusí to znamenat, že prší nepřetržitě, ale lokální záplavy nejsou v tomto období nic neobvyklého.

Tsunami
Na Vánoce roku 2004 po zemětřesení v Indickém oceánu bylo západní pobřeží Thajska podobně jako okolní státy zasaženo ničivou vlnou tsunami. Nejpostiženějším místem se stalo letovisko Phuket, které je již ale obnoveno.

Přírodní zdroje

 • Cín
 • Pryž
 • Zemní plyn
 • Wolfram
 • Tantal
 • Dřevo
 • Olovo,
 • Sádra
 • Lignit
 • Fluorit

Zemědělství

Nejdůležitější plodinou pro vývoz je rýže. Ostatní zemědělské komodity, které se vyrábějí ve významných množstvích, zahrnují ryby a produkty rybolovu, tapioku, obilí a cukr. Na vzestupu je i mimo jiné vývoz průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou konzervy tuňáků, ananasů a mražených krevet.

Příroda

Slon je thajským národním symbolem. Přestože v roce 1850 bylo v Thajsku 100 000 domestikovaných slonů, populace slonů klesla na odhadované 2 000. Mladí sloni jsou dnes často loveni pro využívání k turistickým účelům nebo jako pracovní síla.

Důležitým problémem zůstává pytláctví chráněných druhů. Lovci zdecimovali populaci tygrů, leopardů a dalších velkých koček (z důvodu cenné kožešiny). Mnoho zvířat (včetně tygrů, medvědů, krokodýlů a kober královských) je chováno nebo loveno pro své maso, které je považováno za pochoutku a za jejich předpokládané léčebné vlastnosti. Přestože je tento obchod nezákonný, slavný trh v Bangkoku Chatuchak je stále svým prodejem ohrožených druhů známý.

V praxi držení volně žijících zvířat jako domácích, ohrožuje několik druhů. Mláďata jsou chycena a prodávána, což často vyžaduje zabití matky. Jakmile jsou v zajetí a mimo jejich přirozené prostředí, mnoho zvířat umírá nebo se nedokáže rozmnožit. Mezi postižené populace patří např. asijský černý medvěd, malajský sluneční medvěd, pileovaný gibbon a binturong.

Projížďky na slonech

Pokud někdy zavítáte do Thajska nebo i do jiného státu, kde vám obchodníci nabízejí neskutečný zážitek v podobě projížďky na slonovi, důrazně je odmítněte! Většina lidí nemá bohužel ponětí, co vše k výcviku slonů patří. Jsou dokola biti, mučeni řetězy, provazy a bodáky. Pokud si opravdu chcete užít slony se vším všudy, najděte si PRAVOU a NEFALŠOVANOU záchrannou stanici, kde se o slony staráte, krmíte je, koupete a jdete s ním na procházku. Žádná projížďka na hřbetu ani kreslení a podobné vylomeniny.

A pokud vás mohu na závěr o něco poprosit, rozšiřujte tento fakt a krutou skutečnost dál. PŘEDEM MOC DĚKUJI!