Na začátek trocha historie

První záznamy sahají do 2. a 3. století, kdy byl v řeckých a čínských textech nalezen nejasný odkaz na jeho umístění pod názvy Sabana a Pu Luo Chung. Podle legendy připlul na ostrov sivijajský princ a při pohledu na podivné stvoření, které považoval za lva, se rozhodl založit nové město, které nazval Singapura.

Historie je často tématem velkých debat, ale určité zdroje uvádí, že ve 14.století bylo místo známé pod názvem Temasek. Dobré umístění u Malackého průlivu udělalo z místa důležitý bod = přístav mezi obchodními cestami Číny, Indie, Evropy, Austrálie a dalších. Navíc se zde neplatily poplatky. Další podporu získal díky palmovému oleji a kaučuku ze sousední Malajsie, které zde byly zpracovávány a expandovány. Singapur byl součástí sultanátu Johor. Později byla námořní oblast a obchod pod holandskou kontrolou.

6.2.1819, sir Stamford Raffles podepsal smlouvu a založil v Singapuru základnu pro Britskou Východoindickou společnost. Tímto činem se zrodil moderní Singapur, který byl ale majetkem Británie.

Díky zeměpisnému umístění nebylo místo poznamenáno konfliktem 1. světové války. Po 1. světové válce, začali Britové stavět na obranu velkou námořní základnu, která byla dokončena v roce 1939 a byla hned využita během 2. světové války, kdy Brity napadla japonská armáda.

15. února 1942, zvolal britský premiér Winston Churchill porážku jako “nejhorší katastrofu a největší kapitulaci v historii Britů”. Okupace se stala hlavním bodem v obratu dějin několika národů, včetně Japonska, Británie a tehdejšího koloniálního státu Singapur. Singapur byl přejmenován na Syonan-na, což znamenalo „Světlo jihu“.

Neúspěch Británie úspěšně bránit Singapur zničil jeho důvěryhodnost a místní obyvatelé se přiklonili k antikoloniálnímu a nacionalistickému sentimentu, který byl symbolizován heslem Merdeka, neboli „nezávislost“ v malajském jazyce.

V roce 1963 získal nezávislost od britského impéria a připojil se k malajské federaci, ale v roce 1965 byl vyloučen, jelikož představoval svými ideologickými rozdíly pro malajskou nadvládu hrozbu. Ostrov se stal nezávislým dne 9. srpna 1965, čímž se stal jedinou zemí, která získala nezávislost proti své vlastní vůli v historii moderního světa!

Politika

Singapur je parlamentní republika se systémem jednokomorové parlamentní vlády reprezentující volební obvody. Politickým systémem je reprezentativní demokracie. Výkonná moc spočívá na kabinetu, vedeném předsedou vlády, a v menší míře na prezidentovi. Parlament slouží jako legislativní odvětví vlády.

Prezident je volen a má veto pravomoci přes soubor výkonných rozhodnutí, jako je použití národních rezerv a jmenování soudců, ale jinak vykonává především ceremoniální funkci.

Právní systém Singapuru je založený na anglickém obyčejovém právu, ale s podstatnými místními rozdíly. Porota byla v roce 1970 zrušena tak, aby soudní rozhodnutí spočívala zcela v rukou jmenovaných soudců. Singapur má tresty, které zahrnují soudní tělesný trest, který může být uložen pro takové trestné činy jako je znásilnění, výtržnictví nebo vandalismus. K trestu smrti mohou být odsouzeni obžalovaní za vraždu nebo za trestné činy spojené s drogami a střelnými zbraněmi.

Singapurský soudní systém je považován za jeden z nejspolehlivějších v Asii a je umístěn mezi nejméně zkorumpované země na světě.

Singapurský zákon z roku 1938 zakazuje sexuální vztahy mezi muži.

Zahraniční politika je zaměřena na udržení bezpečnosti v jihovýchodní Asii a má diplomatické styky s více než 180 suverénními státy. Jako jedna z mála zemí má diplomatické vztahy jak se Severní Koreou, tak s USA.

Náboženství

Singapur je nábožensky různorodý a žádná náboženská skupina netvoří většinu. Náboženská svoboda je zaručena ústavou. Buddhismus vyznává asi 33% populace. Z dalších rozšířených náboženství je křesťanství, islám, hinduismus a taoismus. Asi 17% obyvatel se prohlašuje za ateisty.

Lidé

Singapur je velmi hrdý na to, že v zemi žije mnoho národů s mnoha odlišnými kulturami. Číňané představují 75% populace. Potomci původních obyvatel a migrantů ze současné Malajsie, Indonésie a Bruneje, tvoří asi 14% obyvatelstva. Indové tvoří asi 9%. Zbytek je směs mnoha jiných kultur, zejména Eurasijců, kteří jsou smíšeného evropského a asijského původu.

Pokud jde o místní obyvatele, tak si dejte pozor, pokud byste chtěli někomu věnovat dar. Jakékoli produkty týkající se zvířat (potraviny) mohou urazit, stejně jako bílé květiny, které jsou určeny pro pohřby. Nože a hodiny jsou symbolem smrti a někteří Číňané jsou dokonce pověrčivý ohledně čísla 4. Hrubým prohřeškem je i situace, kdy otevřete dárek před člověkem, který vám ho dal.

Hákový kříž je běžně viděn v buddhistických a hinduistických chrámech, stejně jako na majetku buddhistů a hinduistů. Je považován za náboženský symbol a nepředstavuje zde nacismus ani antisemitismus.

Pokud budete pozváni na nějakou oslavu, kde bude jídlo, berte v úvahu určitá dietní omezení. Mnoho Indů i Číňanů jsou vegetariáni, většina Malajců jí pouze jídlo s označením HALAL a lidí vyznávající hinduismus nejedí hovězí maso.

Vezměte na vědomí, že ikdyž je Singapur v mnoha ohledech “západní zemí”, nesluší se při pozdravu osoby líbat na tváře, potřesení rukou stačí.

Kultura

Díky své multikulturní populaci se zde slaví čínské, buddhistické, hinduistické, muslimské, indické i křesťanské svátky.

Čínské svátky

Z důvodu 75% čínských obyvatel, je zde největší událostí roku Čínský Nový rok (únor). Celý festival se rozprostírá do 15 dní, ale vrchol nastává těsně před nocí nového měsíce. Dva následující dny jsou stráveny s rodinou a většina ostrova se zastaví. Pak se život vrátí do normálu.

Festival Dračích lodí – připadá na 5. den 5. měsíce čínského kalendáře. Oslavy jsou na památku čínského lidového hrdiny.

Festival Hladových duchů – 7. měsíc čínského lunárního kalendáře (srpen) začíná kouřem, kdy jsou spáleny “pekelné peníze”, aby potěšily duchy předků, kteří se vracejí na zem.

Mid-Autumn Festival – 15. den 8. lunárního měsíce (září/říjen)

Hinduistické svátky

Thaipusam (leden/únor) – Muži nesou vyzdobené oltáře k chrámu s náboženskými háčky propíchnutými v kůži. Tato schopnost je přičítána božské intervenci a náboženskému zápalu. Ženy se připojují k průvodu a nesou na hlavě hrnce mléka.

Hinduistický festival světel, Diwali nebo Deepavali se slaví kolem října nebo listopadu a Little India je pro tuto příležitost pestře zdobena.

Islámské svátky

Islámský měsíc Ramadánu a Eid-ul-Fitr je významnou události v malajských částech města, zejména v Geylang Serai na východním pobřeží.

Hari Raya Haji – je období, kdy muslimové uskutečňují cestu do Mekky. V místních mešitách jsou obětováni jehňata a jejich maso se rozdává chudých.

Křesťanské svátky

Křesťanské svátky jako je Štědrý den nebo Velký pátek na Velikonoce završují seznam svátků v Singapuru.

9.srpna = National Day

Oslavuje nezávislost Singapuru a v zemi můžete vidět všudypřítomné vlajky.

Jiné společenské události v zemi

Singapur pořádá každý rok ještě řadu dalších akcí. Mezi jeho slavné festivaly a akce patří Singapur Food Festival, Singapur Grand Prix, Singapur Arts Festival, Chingay Parade, World Gourmet Summit a ZoukOut.

Singapur Grand Prix

Slavnostní úvodní cena F1 Singapur Grand Prix se konala v noci v září 2008. Organizátoři F1 potvrdili, že noční závod bude prodloužen až do roku 2021. Koná se na pouličním okruhu v centru města. Vstupenky začínají od $ 150, ale zážitek je nezapomenutelný.