Po opuštění oblasti Rotorua (pro hodně lidí je známá jako nejsmradlavější oblast Nového Zélandu) jsme zamířili dál na sever do městečka Paeroa. Aby ale naše cestování autem nebylo jen přejížděním z jednoho místa do druhého, po cestě jsme měli opět pár zastávek.

McLaren Falls Park

O tomhle parku se říká, že má jednu z nejlepších botanických sbírek stromů na Severním ostrově. V okolí jsme měli možnost vidět několik ovocných sadů a hluboko v parku jsme objevili i malý vodopád.

McLaren Waterfalls

Je tedy pravda, že jsme se těšili na vodopád mnohem větší, ale tak trošku jsme se v této oblasti ztratili. Domnívali jsme se, že vodopád bude někde v parku, ale byl kousek dál pod mostem. Teoreticky tam být měl, ale díky letošní suché sezónně zde protékalo opravdu malé množství vody. Takže jediné co jsme si mohli užít, byla procházka po kamenech, kde obvykle bývá voda. Dole pod mostem je malé jezírko, kde se dá i koupat. To ale lidem bohužel nestačí. I zde platí, že zakázané ovoce nejvíc chutná. A tak jsme mohli být svědky skákání (do tohoto malého jezírka) z mostu, i přesto, že jsou zde obrovské cedule se zákazem.

Městečko Waihi

Tohle městečko je pozoruhodné především svojí historií díky těžbě zlata. Svého času (19. stol.) bylo jednou z největších těžebních oblastí na světě a nejrychleji rostoucím městem v provincii Auckland. V roce 1952 došlo k uzavření mohutného dolu Martha a tím i k zastavení těžby zlata.

V 70. letech 20. století zaznamenalo město velký příliv hippies hledající alternativní životní styl šetrný k životnímu prostředí.

Paeroa

Paeroa je malé město, které leží v okrese Hauraki a nachází se na úpatí poloostrova Coromandel. Novozélanďané ho znají pro jeho minerální prameny, které byly dříve používány při výrobě místního nealkoholického nápoje „Lemon & Paeroa“. Nealkoholický nápoj byl vyráběn z citrónu a sycené minerální vody. A protože si Martin tuhle místní limonádu zamiloval, nemohli jsme návštěvu města Paeroa vynechat. Tak trochu mi to připomnělo Poděbrady v ČR, které máme kousek od domova a kam rádi jezdíme s rodinou v letních měsících.

Byl tady ještě jeden důvod, kvůli kterému jsme se rozhodli vydat do městečka Paeroa. Když jsme dobrovolničili v Ponsonby u mladého páru Jess a Warrena, dozvěděli jsme se, že tatínek Jess (John Britten) ručně sestrojil v 90.letech závodní motorku Britten V1000, která vyhrála nejen motocyklové závody „Battle of the Streets“, pořádané právě v městě Paeroa, ale drží i několik světových rekordů. Britten Motorcycle Company vyrobilo celkem 10 kusů motocyklu Britten V1000 a nyní se nacházejí už pouze ve sbírkách a muzeích po celém světě (jeden v muzeu ve Wellingtonu). Závody „Battle of the Streets“ se zde vždy pořádaly v únoru, ale bohužel byly před 2 lety zrušeny.

Naše ubytování

Na ubytování vzpomínám hrozně ráda. Může se zdát, že jsme bydleli v předělané stodole, kterou majitelé pronajímali, ale i tak to místo mělo neuvěřitelné kouzlo.

Navíc bylo naše ubytování s krásnou zahradou a sezením pod avokádovým stromem.

Další nové poznatky z Nového Zélandu nás čekají v Howick Historical Village 🙂

Kategorie: Blog