Jak už možná někteří víte, překvapili jsme svoji rodinu tím, že jsme na Štědrý den dorazili domů. Ani se nám samotným nechce věřit, že už je to týden. Dnes máme Silvestr, je pár minut po šesté hodině večer a oba s Martinem myslíme na naše kamarády, které jsme v Kambodže potkali, jak už mají oslavy Nového roku za sebou.

Člověk má dost často touhu na konci roku zhodnotit, jaký ten rok vlastně byl. A tak jsme se rozhodli poslední článek v tomto roce (2018) věnovat pár zajímavým faktům a statistikám.

Vzpomínám si, že před začátkem našeho cestování jsme se s Martinem shodli na tom, že bychom chtěli procestovat státy v Asii, Austrálii s Novým Zélandem a projet Americký kontinent ze severu až na jih (Kanadu, USA, Mexiko, Brazílii, Peru, Chile a další). Jen jsme během té cesty zjistili, že nejsme ten typ cestovatelů, co projede tohle všechno za 1 rok. Upřímně řečeno – to si ty místa ani neužijete, nepoznáte prostředí, kulturu, kuchyni a místní obyvatele tak do hloubky, jako jsme měli možnost poznat my. Takže aniž bychom to plánovali, můžeme se označit za SLOW-TRAVELERY.

Když někomu řeknete, že jste celkem 404 dnů cestoval v Asii a sdělíte, že jste byl jen v 6 zemích (Spojené Arabské Emiráty, Thajsko, Malajsie, Kambodža, Brunei, Singapur), může se vám stát, že uslyšíte reakci: Za takovou dobu jen tak málo zemí? Ano, může se to zdát jako málo zemí, ale kolik zemí procestuje člověk během 13 měsíců, když žije v Česku? A navíc – ty země jsou mnohem větší než Česko a zároveň jsou rozmístěny i na několika ostrovech.

Celkem jsme navštívili 5 ostrovů

Langkawi a Penang – Malajsie

Koh Lipe – Thajsko

Koh Rong Saloem – Kambodža

Borneo – Brunei

Výměna batohů

Krátká návštěva v Čechách nám pomohla v tom, že naše původní velké batohy zůstali doma a my dalších několik měsíců cestovali pouze s přiručním baťůžkem limitovaným 7 kg. (Takže pro ty co si myslí, že je to nemožné, tak i holce stačí jen pár základních kusů oblečení, 1 boty a maximálně řasenka se zrcátkem). Díky cestování jsme také poznali, že pro nás hmotný majetek nepředstavuje bohatství. Dokonce i podle průzkumů nás utrácení peněz za zážitky dělá šťastnější, než-li utrácení za materiální věci. Takže toho člověk ve skutečnosti opravdu moc nepotřebuje.

Minimalismus a ekologické myšlení = základ správného cestovatele

Strach z létání

Nejčastější dotaz a reakce, když cestujete. Nebojíte se létat? Já hrozně moc a ještě letíte tak dlouho….to bych nemohl, maximálně tak 2 hodiny do Řecka nebo Turecka, dál ne. Věděli jste ale, že letecká doprava je (co se bezpečnosti týče) na druhém místě? Před ní už jsou jen jezdící eskalátory a výtahy. A vzhledem k tomu, že každé 3 vteřiny někde ve světě přistane letadlo, jsou katastrofická ztroskotání letadlem vzácností. Nesmíte se předem zbytečně stresovat. Je pravda, že my s Martinem vstupujeme na palubu letadla vždy s vědomím, že to může kdykoli spadnout.

A nelétali jsme zrovna málo. Během našeho putování v Asii až po poslední let před Štědrým dnem jsme absolvovali celkem 25 letů. Na druhou stranu se ale naopak někdo na cestu letadlem těší a tak, když ho čeká v létě nějaká dovolená (např. v Egyptě), nemůže se letu dočkat. Pro nás už se stalo cestováním letadlem taková rutina, že jsme si naopak říkali – zase letadlo. NEEEEEEE! Ale vzhledem k velké úspoře času to bylo mnohokrát nejlepší řešení.

PS: A ještě jedna zajímavost. Pokud jste někdy letadlem letěli, řadíte se pouze k 5% lidí z celkové populace, kteří kdy letadlem letěli.

Naše budoucnost?

Naštěstí nám cestování vztah nezničilo, oba jsme cestování přišli na chuť a už teď plánujeme další společné dobrodružství! Takže jediné co všem mohu vzkázat je to, že JEDEME DÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁL!