Musím říct, že ač je to někdy velké překvapení a změna, jsem ráda, že naše cestování není rovina. To by byla docela nuda, nemyslíte? Každá zatáčka, oklika a změna směru přináší nové zkušenosti a dobrodružství.

Koh Rong Sanloem a naše další dobrovolničení

Když jsme byli poprvé v Kambodže (březen 2018), ani ve snu by nás nenapadlo, že se sem ještě ve stejném roce vrátíme. Ale má to něco do sebe. Tahle země nás v mnohém překvapila a okouzlila. Jedním z míst byl i ostrov Koh Rong Sanloem, kde jsme si domluvili v březnu 2018 naše druhé dobrovolničení, a protože jsme s hostiteli zůstali v kontaktu, napadlo nás, zda by nepotřebovali naši pomoc znovu. Měli jsme štěstí! Když jsme přijeli poprvé, pracovali v jejich novém bungalovu na horním patře, kde jsou nyní pokoje pro hosty. Teď se zaměřili na spodní patro, kde byl naplánovaný bar s restaurací a díky Martinovým zkušenostem s elektrikou bylo další dobrovolničení domluveno hned.

Abychom to uvedli na pravou míru, o Martinově šikovnosti se doslechlo několik kamarádů, takže se asi po týdnu začal psát seznam lidí, kteří by potřebovali stejnou pomoc. Asi nejvíc nás pobavilo, když za Martinem přišla jedna dvojice a ptali se: Ty jsi Martin? M: Jo jo jsem. Potřebujete něco? Odpověď: ne ne, my jsme tě chtěli jenom vidět, protože tu o tobě všichni mluví! 😀 takže asi tak! Nooo a co se týče mé pomoci, tak malování a úklid jsou naštěstí potřeba taky téměř všude.

The Wildflower

Jedna z věcí, ze které jsme měli radost, bylo pozvání na OPEN PARTY (1.12.2018) od našich prvních hostitelů na tomhle ostrově. Vidět progres, který můžeme porovnat jak z března 2018, tak i ze začátku listopadu je úžasný a nás může těšit fakt, že jsme pomohli někomu při budování jeho snu. A zároveň víme, že kdykoli se sem budeme chtít přijet podívat, ubytování se pro nás vždy najde.

M´Pai Bay Village a jeho skvělá komunita

Na téhle vesnici se mi líbí především to, že co se počtu obyvatel týká, tak je zhruba stejně velká, jako vesnice odkud pocházíme – Stratov. Co je ale zajímavé, je fakt, jak se sem několik Evropanů přestěhovalo a dokázalo vybudovat velice harmonický vztah s místními. I když zde každý buduje svůj bungalow, bar a restauraci, všichni si tu navzájem pomáhají (i přesto, že jsou mezi sebou konkurence). Lidé z Evropy mají také větší znalosti o ekologii, a tak předávají informace místním a přizpůsobují tomu i život na ostrově. Skleničky z nádob od nutelly, marmelád nebo majonéz, plastová brčka nahrazena bambusovými, květináče z plastových nádob po čistících prostředcích apod.

Navíc díky přistěhování lidí z Evropy a každoročně vyššímu počtu cestovatelů a turistů, se zde na ostrově místním lidem neuvěřitelně zvedla životní úroveň. Např. v březnu jsme viděli jednu rodinu, která bydlela v dřevěno-plechovém stavení a prodávala ovoce, ovocné šejky a vařila několik lokálních jídel. Nyní mají postavený nový cihlový dům, kde pronajímají několik pokojů a ve spodním patře mají obchůdek a restauraci. Je hezké vidět, že neusnuli na vavřínech, ale neustále zlepšují, jak své bydlení, tak i své služby. U nás by to takhle nešlo. Do chodu obchodu, pronájmu pokojů a restaurace se zapojuje celá rodina včetně dětí, ale tady mají tu nejlepší školu života a naučí se namísto žebrání pracovat. Bohužel jsou v Kambodže oblasti, kde je žebrání na denním pořádku a lidé nemají ani 1 USD na den.

Další faktory, které zde lidi spojuje

Když se pořádá nějaká velká oslava v jednom baru, ostatní své bary zavřou a jdou se společně bavit. O několik dní později se party přesune zase někam jinam. Zkrátka se navzájem podporují  a spolupracují a to je dobře. No možná je to i tím, že jak jste tady na ostrově, vše se musí přivážet na lodích, a tak když si přiveze někdo nějaký pracovní nástroj (vrtačku, kladivo, brusku atd.) půjčují si to všichni, takže když ten nástroj momentálně potřebujete, může se vám stát, že projdete celý ostrov, než to najdete. Ale nikdo se tu naštěstí kvůli tomu nerozčiluje.

Ostrov a jeho dvě strany

Ostrov dokáže být jako z katalogu, ale je za tím i spoustu práce, do které se zapojují jak místní, tak i dobrovolníci, kteří sem přijedou jen na pár dní. I my jsme jedni z těch, kteří se rádi zapojují, protože ve volných chvílích si chceme na pláži vychutnat jen moře a sluníčko.

A proto vám mohu říct jen jedno: pokud jste někde na dovolený a vidíte něco podobného, co tu denně vidíme my, nerozčilujte se a neříkejte, že by to třeba někdo mohl uklidit! Buďte vy, kdo se do toho úklidu přidá, i kdyby to mělo být jen 5 nebo 10 minut. Vím, že jste na dovolený, kterou si chcete především užít, ale není to skvělý pocit, když během pár minut ukážete gestem, že vám planeta, na které žijete, není lhostejná? Věřte, že lidé se kolem sebe dívají a mě samotné se několikrát stalo, že se i další později přidali, protože jim začalo být “blbý” se jen tak koukat a nic nedělat!

Výlet lodí kolem ostrova

Abyste si nemysleli, že tu jen dobrovolničíme a uklízíme pláže, díky nádhernému moři je tenhle ostrov populární na výlety malou dřevěnou lodí, která vás vezme kolem ostrova, na několik místech na moři zastaví a vy můžete šnorchlovat kolem. Skvělej zážitek, jak šnorchlování, tak i pozorování západu slunce při cestě zpět do vesnice.

PS: u mě bylo jediným problémem to, že když se loď na moři zastavila, začala se na těch vlnách kymácet ze strany na stranu a jelikož jsem člověk, kterému se dělá zle v autě, autobuse, na lodi i v letadle, měla jsem co dělat, abych se před ostatníma neztrapnila, ale nakonec se výlet odehrál bez trapasu.

Náš jídelníček na ostrově

A ještě poslední kapitola, kterou spousta lidí řeší. Co vlastně jíme, když jsme na tom ostrově. Takže vás mohu ujistit, že nehladovíme a nežijeme jen na čerstvém ovoci a zelenině, i když to tvoří podstatnou část našeho jídelníčku. Hodně vděčíme rýži, která se dá připravit na několik způsobů a seženete ji všude.

Ve vesnici se mi líbí i to, že každé místo má nějakou svou specifickou specialitu, která je jedním slovem dokonalá. Do Lost and Found chodíme na vynikající zapékané sýrové toasty připravované z domácího chleba, v Lisa Guesthouse vám připraví ty nejlepší ovocné šejky, Hornbill je známý především díky nadýchaným lívancům, domácímu brownies a vynikající lokální kávě, v Seapony nabízí snídaně po celý den, kde vám naservírují jednu porci (která je ve skutečnosti pro dva) nejlepší smoothie misky s tropickým ovocem a na několika dalších místech můžete např. ochutnat nepřekonatelné domácí cookies sušenky v několika variantách. Takže je z čeho vybírat. Je vidět, jak to tu lidé připravují s láskou a pouze z kvalitních ingrediencí. To se mi na tomhle místě líbí nejvíc a samotnou mě to i inspiruje k získání nových zkušeností v oblasti, která mě zajímá. A hlavně, že KVALITA by měla převyšovat nad KVANTITOU. Proto tu např. žádné levnější varianty nenajdete. Buď máte na to koupit si tu kvalitní, nebo máte smůlu. Všechno tak krásně člověka zasytí a např. těch různých sladkých dobrůtek nemusíte sníst tunu (např. brownies nám stačí jeden malý čtvereček).

SEČTENO, PODTRŽENO: Dopřáváme si tu zkrátka vše, ale s mírou (práci, pohyb, kvalitní potraviny, dobroty, odpočinek).